SHADOWS ON THE WALL | REVIEWS | NEWS | FESTIVAL | AWARDS | Q&A | ABOUT | TALKBACK
Shadows AwardsShadows @ the OFCS
galecafipresci london critics baftas oscars shadows awards 21st Online Film Critics Society Awards

Nominations 19.Dec.17 • Winners 28.Dec.17

Notes by Rich: The Online Film Critics Society was established in 1997, and is now part of the mainstream awards season. Members come from all over the world, but the predominantly American membership is only slowly showing the impact of more globally minded critics (this year the non-US release category has been scrapped for some reason). Oddly, nominations feel like they get more predictable each year, as voters tend to go for the usual buzz-leaders. So there's a clear emphasis on American actors and filmmakers, limiting foreign films to their own category, with only a couple of nods in animation and doc. The only true wild card this year is a nomination for Cynthia Nixon. The only surprise is the complete blanking of Star Wars: The Last Jedi, which was screened before the nominations voting deadline. And at least the winners had a few nice quirks.

Rich Cline has been a member of the OFCS since September 2003.               See also: The OFCS site


online film critics

W I N N E R S . . .

3/5 THREE BILLBOARDS
2/6 GET OUT
      CALL ME BY
        YOUR NAME
2/4 DUNKIRK
1/6 LADY BIRD
1/1 BLADE RUNNER 2049
      BPM (BEATS
        PER MINUTE)
      COCO
      DARKEST HOUR
      FACES PLACES

N O M I N E E S . . .

8 THE SHAPE OF WATER
3 I, TONYA
   MUDBOUND
   PHANTOM THREAD
2 THE DISASTER ARTIST
   THE FLORIDA PROJECT
   GIRLS TRIP
   GOOD TIME
   LOGAN
   THE LOST CITY OF Z
1 BABY DRIVER
   THE BEGUILED
   THE BIG SICK
   THE BREADWINNER
   DAWSON CITY
   EX LIBRIS
   FIRST THEY KILLED
      MY FATHER
   A GHOST STORY
   IN THIS CORNER
      OF THE WORLD
   JANE
   LEGO BATMAN MOVIE
   LOVING VINCENT
   MOLLY'S GAME
   MOTHER!
   NOCTURAMA
   A QUIET PASSION
   THE POST
   RAW
   THE SQUARE
   THELMA
   THE WORK

A L L   T H E   N O M I N E E S

F I L M

Call Me By Your Name
Dunkirk
The Florida Project
WINNER Get Out
A Ghost Story
Lady Bird
Mother!
Phantom Thread
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


F O R E I G N   F I L M

WINNER BPM (Beats Per Minute)
First They Killed My Father
Nocturama
Raw
The Square
Thelma

D O C U M E N T A R Y

Ex Libris: The New York Public Library
WINNER Faces Places
Jane
Dawson City: Frozen Time
The Work

D I R E C T O R

Paul Thomas Anderson - Phantom Thread
Guillermo Del Toro - The Shape of Water
Greta Gerwig - Lady Bird
WINNER Christopher Nolan - Dunkirk
Jordan Peele - Get Out

A N I M A T E D   F E A T U R E

The Breadwinner
WINNER Coco
In This Corner of the World
The Lego Batman Movie
Loving Vincent

A C T O R

Timothee Chalamet - Call Me By Your Name
James Franco - The Disaster Artist
Daniel Kaluuya - Get Out
WINNER Gary Oldman - Darkest Hour
Robert Pattinson - Good Time

A C T R E S S

Sally Hawkins - The Shape of Water
WINNER Frances McDormand - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Cynthia Nixon - A Quiet Passion
Margot Robbie - I, Tonya
Saoirse Ronan - Lady Bird

S U P P O R T I N G   A C T O R

Armie Hammer - Call Me By Your Name
Richard Jenkins - The Shape of Water
WINNER Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Patrick Stewart - Logan
Michael Stuhlbarg - Call Me By Your Name

S U P P O R T I N G   A C T R E S S

Mary J Blige - Mudbound
Tiffany Haddish - Girls Trip
Holly Hunter - The Big Sick
Allison Janney - I, Tonya
WINNER Laurie Metcalf - Lady Bird

O R I G I N A L   S C R E E N P L A Y

Paul Thomas Anderson - Phantom Thread
Guillermo Del Toro, Vanessa Taylor - The Shape of Water
Greta Gerwig - Lady Bird
Martin McDonagh - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
WINNER Jordan Peele - Get Out

A D A P T E D   S C R E E N P L A Y

Sofia Coppola - The Beguiled
James Gray - The Lost City of Z
WINNER James Ivory - Call Me By Your Name
Scott Neustadter & Michael H Weber - The Disaster Artist
Aaron Sorkin - Molly's Game

E N S E M B L E

Get Out
Lady Bird
Mudbound
The Post
The Shape of Water
WINNER Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

B R E A K O U T   S T A R

WINNER Timothee Chalamet - Call Me By Your Name
Tiffany Haddish - Girls Trip
Daniel Kaluuya - Get Out
Dafne Keen - Logan
Brooklynn Prince - The Florida Project

C I N E M A T O G R A P H Y

WINNER Blade Runner 2049 - Roger Deakins
The Shape of Water- Dan Laustsen
Dunkirk - Hoyte van Hoytema
Lost City of Z - Darius Khondji
Mudbound - Rachel Morrison

F I L M   E D I T I N G

WINNER Dunkirk - Lee Smith
Baby Driver - Paul Machliss
Good Time - Ben Safdie and Ronald Bronstein
The Shape of Water - Sidney Wolinsky
I, Tonya - Tatiana S Riegel

S P E C I A L   A W A R D S

WINNER tbc



O F C S   M E M B E R   P O L L S
WINNER The OFCS’ 100 BEST FIRST FILMS
(2010)
WINNER The TOP 100 FILMS and PERFORMANCES of the OFCS' FIRST DECADE (1995-2005)
ofcs site
© 2017 by Rich Cline, Shadows on the Wall
HOME | REVIEWS | NEWS | FESTIVAL | AWARDS | Q&A | ABOUT | TALKBACK